1. شروع کنید! بالا ↑

   

  اگر می خواهید کسب و کار خود را شروع کنید و یا رونق بدهید می توانید به کمک شبکه کارماران سرمایه مورد نیاز آن را از مردم قرض بگیرید. شما می توانید از طریق پلتفرم داستان کسب و کارتان را برای کارماران بفرستید و بخشی از سرمایه موردنیاز خود را از شبکه کارماران قرض بگیرید.

  نحوه تقاضای تامین مالی در شبکه کارماران:

  امکان استفاده از تامین مالی جمعی در شبکه کارماران با هدف کمک به شرایط کسب و کار و اشتغالزایی در کشور راه اندازی شده است. از همین رو تقاضای وام فقط در راستای راه اندازی و توسعه کسب و کار پذیرفته خواهد شد. در گام اول مشخصات متقاضی و داستان کسب و کار از طریق پلتفرم شبکه دریافت می شود. علاوه بر این متقاضیان می توانند از طریق نهاد اجتماعی خود نیز ثبت درخواست نمایند.

  نهاد اجتماعی یک شخصیت حقوقی فعال در هر منطقه است که می تواند موسسه خیریه، مسجد، مدرسه، صندوق قرض الحسنه محلی و ... باشد. نهاد اجتماعی نماینده شبکه کارماران در منطقه متقاضی و کسب و کار است که باید صلاحیت فرد را به صورت کلی تایید کند. بنابراین هر درخواستی بعد از ثبت بلافاصله به نهاد اجتماعی منطقه ای متقاضی ارجاع داده می شود. بررسی درخواست بعد از تایید نهاد صورت می گیرد و از این رو اعطای تسهیلات محدود به افرادی است که نماینده کارماران در منطقه آنها فعال شده باشد.

  در صورت تایید نهاد، ارزیابی های دقیق تری درباره متقاضی و توجیه پذیری طرح وی صورت می گیرد که اگر با نتیجه مثبت همراه شود میزان تامین مالی جمعی ممکن را تعیین می کند. ضمنا متقاضی متعهد می شود ضمانت های لازم اعم از چک و سفته را در هنگام دریافت سرمایه جذب شده به شبکه کارما تحویل دهد.

  پس از آن داستان طرح کسب و کار به همراه نتایج ارزیابی بر روی پلتفرم منتشر می شود و تامین کنندگان در مورد حمایت مالی از آن تصمیم خواهند گرفت. این حمایت در قالب قرض دادن بخشی از سرمایه مورد نیاز طرح است که پس از دوره تنفس و سازندگی کسب و کار در قالب اقساط به شبکه کارماران بازپس داده خواهد شد.

  در نهایت چنانچه میزان حمایت های مالی از طرح به حدنصاب برسد تامین مالی جمعی با موفقیت خاتمه می یابد و سرمایه جذب شده با استفاده از سازوکارهای بانکی به متقاضی تحویل داده خواهد شد.

   


 2. مشارکت در پروژه‌ها بالا ↑

   

   

  1. کارماران چه می‌کند؟

  کارماران سامانه جذب سرمایه به‌صورت تامین مالی جمعی برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار است.


   

  1. تامین سرمایه جمعی یا کراودفاندینگ چیست؟

  تأمین سرمایه جمعی مشارکت تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در پروژه تامین مالی یک طرح است که با مبلغ کوچکی صورت می‌گیرد. بستر اصلی این سرمایه‌گذاری اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.  


   

  1. آیا لازم است برای قرض دادن به پروژه در کارماران ثبت‌نام شود؟

  بله! تمام افرادی که تمایل دارند به طرح موردنظر خود قرض بدهند می‌توانند در زمانی کوتاه و تنها با ثبت ایمیل یا شماره تلفن همراه عضو سامانه شوند. اجباری بودن ثبت نام از این جهت است که برای بازپرداخت قرض بتوان به قرض دهندگان دسترسی داشت.

  همچنین بعد از ثبت نام اولیه، با ارسال تصویر کارت ملی و تکمیل اطلاعات لازم (از قسمت ویرایش پروفایل) و پس از تایید کارشناس، تایید هویت صورت می گیرد و امکان پرداخت های مالی به حساب شخصی نیز میسر می شود.


   

  1. چه کسانی می‌توانند از کارماران درخواست وام داشته باشند؟

  در حال حاضر امکان درخواست وام فقط برای تامین مالی راه‌اندازی یا توسعه کسب‌وکار وجود دارد. همه متقاضیان باید با نهاد اجتماعی (نمایندگان کارماران) منطقه جغرافیایی خود مرتبط شوند و از طریق آنها اقدام به ارائه درخواست نمایند.


   

  1. نهاد اجتماعی کیست؟

  نهاد اجتماعی یک شخصیت حقوقی فعال در هر منطقه است که می‌تواند موسسه خیریه، مسجد، مدرسه، صندوق قرض‌الحسنه محلی و ... باشد. نهاد اجتماعی نماینده کارماران در منطقه متقاضی و کسب‌وکار است که باید صلاحیت فرد را به صورت کلی تایید کند. بنابراین هر درخواستی بعد از ثبت بلافاصله به نهاد اجتماعی منطقه‌ای متقاضی ارجاع داده می‌شود. بررسی درخواست بعد از تایید نهاد صورت می‌گیرد و از این رو اعطای تسهیلات محدود به افرادی است که نماینده کارماران در منطقه آنها فعال شده باشد.


   

  1. فرآیند ارزیابی درخواست های وام چگونه است؟

  هر درخواستی پس از دریافت بلافاصله به نهاد اجتماعی مرتبط ارسال می‌شود. نهاد اجتماعی می‌تواند یک موسسه خیریه، مسجد یا شخصیت حقوقی دیگری باشد و اهلیت اجتماعی متقاضی وام توسط این نهاد تایید خواهد شد. بعد از آن یک فرد متخصص کسب‌وکار منطقی و مفید بودن طرح کسب‌وکار را بررسی می‌کند و نظر کارشناسی می‌دهد. سابقه مالی رسمی و غیررسمی متقاضی هم از طریق سامانه‌های بانکی استعلام می‌شود. درصورتی‌که ابهامی در اعتبار متقاضی وجود نداشته نباشد، طرح برای قرض‌دهی در پلتفرم منتشر خواهد شد.


   

  1. در صورت نرسیدن به سرمایه‌ی هدف چه اتفاقی می‌افتد؟

  در صورتی که حداقل نیمی از هدف تعیین شده کسب‌وکار از طریق پلتفرم تامین مالی جمعی شود، سرمایه جذب شده به متقاضی وام اعطا خواهد شد. در غیر این صورت مبالغ جمع‌آوری شده به اعتبار حساب مجازی افراد قرض‌دهنده بازگردانده خواهد شد.


   

  1. چگونه می‌توان اعتبار حساب مجازی را به حساب بانکی منتقل کرد؟

  برای اینکار می‌توان از قسمت حساب کاربری اقدام به ثبت شماره حساب بانکی و ارسال درخواست واریز نمود. درخواست فرد حداکثر تا 72 ساعت رسیدگی خواهد شد. در غیراینصورت می‌توان از طریق راه‌های ارتباط بخش "تماس با ما"، با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی درخواست را پیگیری کرد.


   

  1. پس از رسیدن به هدف تامین مالی، سرمایه جذب شده چگونه در اختیار صاحب کسب و کار قرار می‌گیرد؟

  پس از اتمام موفقیت آمیز تامین مالی جمعی مدارک ضمانتی مانند چک و سفته از متقاضی وام دریافت می‌شود و تا آن زمان سرمایه جذب شده در حساب شخص ثالث امین قرار خواهد گرفت. بعد از دریافت مدارک، پول در حساب وام نزد یکی از بانک‌های معتبر به عنوان ضمانت وام مسدود خواهد شد و به همان مقدار بانک به متقاضی وام قرض‌الحسنه اعطا خواهد کرد.


   

  1. چگونه می‌توان مبلغی را به یک کسب‌وکار قرض داد؟

  به کمک صفحه معرفی پروژه‌ها می‌توان به لیست کاملی از تمام طرح‌هایی که هم اکنون در حال جمع‌آوری سرمایه هستند دسترسی داشت. کسانی که تمایل دارند اطلاعات دقیق‌تری از طرح داشته باشند می‌توانند توانید روی هر یک از خلاصه‌های پروژه‌ها کلیک کرده و با خواندن شرایط تامین مالی و بازگشت سرمایه و مشخصات کسب و کار نسبت به قرض دهی به آن کسب و کار تصمیم گیری کنند.

   

  مبلغ قرض‌دهی می‌تواند از حداقل 1000 تومان تا حداکثر 5% هدف تامین مالی باشد.


   

  1. قرض دهندگان به چه صورت مبلغ مشارکت خود را به طرح کسب‌وکار پرداخت می‌کنند؟

  کلیه قرض‌دهندگان می‌توانند با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب که رمز اینترنتی آنها فعال شده باشد، از طرح‌های کسب‌و‌کار فعال کارماران حمایت کنند. همچنین در صورت وجود مبلغی در حساب کاربری، می توانند مبلغی از آن موجودی را نیز به پروژه‌های فعال اختصاص دهند. علاوه بر آن با کارت های هدیه که در حال حاضر در رویدادهای خاصی توسط کارماران اهدا می شود نیز می توان به طرح ها قرض داد.


   

  1. آیا میتوان بعد از پرداخت، از قرض دهی انصراف داد؟

  تا زمانی که پروژه تامین مالی جمعی به هدف یا زمان تامین به اتمام نرسد می‌توان نسبت از قرض‌دهی انصراف داد. اما زمانی که تامین مالی طرح به انتهای خود رسید و پایان یافت پول قرض دهنده به همراه سرمایه‌ای که سایر حامیان تامین کرده‌اند به صاحب کسب‌وکار انتقال پیدا خواهد کرد.


   

  1. روند بازپرداخت اقساط به قرض دهندگان چگونه است؟

  پس از آنکه قرض گیرنده در سررسید اقساط، مطالبات مالی را به بانک پرداخت کرد به همان اندازه سرمایه مسدود شده آزاد خواهد شد. مبلغ این سرمایه به حساب مجازی طرح کسب و کار افزوده شده و سپس به حساب مجازی قرض دهندگان منتقل خواهد شد. قرض دهندگان میتواند از طریق حساب کاربری خود اقدام به واریز اعتبار به حساب بانکی خود می نمایند.


   

  1. چگونه می‌توان از روند اجرای پروژه با خبر شد؟

  پس از موفقیت تامین مالی طرح، صاحب کسب و کار و نهاد اجتماعی وی اتفاقات و مراحل طی شده‌ی کسب و کار را در قسمت بروزرسانی صفحه‌ی پروژه قرار می‌دهد و می توان با خواندن این بخش در جریان روند اجرای پروژه قرار گرفت. همچنین صاحب کسب و کار ممکن است با ارسال ایمیل یا پیامک شما را از اتفاقات مهم پروژه با خبر کند.


   

  1. آیا کارماران وام‌ها را بیمه می‌کند؟

  کارماران از مسیرهای مختلفی اعتبار مالی و اجتماعی متقاضی و توجیه‌پذیری طرح کسب‌وکار را بررسی می کند که شامل تحقیقات محلی و استعلام‌های قضایی و بانکی نیز می‌شود. نظرات افراد معتبری ضمیمه درخواست خواهد شد و در زمان اعطای مواردی از جمله 3% حق بیمه وام، چک ضمانت و مبلغ سه قسط به عنوان سپرده حسن اجرای تعهدات دریافت می‌گردد. با این حال بدون ریسک بودن این قرض‌ها تضمین نمی‌شود. چنانچه قرض‌گیرنده از عمل به تعهدات خود تخلف کند کارماران خود را موظف می‌داند به نمایندگی از قرض‌دهندگان تخلفات را پیگیری قضایی نماید و نسبت به نقد کردن چک ضمانت اقدام کند.


   

  1. آیا کارماران هم به پروژه‌ها پول قرض می‌دهد؟

  کارماران تنها بستر و پلتفرم قرض‌دهی را در اختیار صاحبان کسب‌و‌کار و قرض دهندگان قرار می‌دهد و برای تقویت این بستر و فرهنگ تمام نیروی خود را به کار می‌گیرد اما به صورت مستقیم در تامین مالی طرح‌ها مشارکت نخواهد کرد. هر چند ممکن است بسته به نوع کسب‌وکار و با صلاحدید خود با انجام تبلیغات هدفمند حمایت جذب کند.


 3. قرض دهنده بالا ↑

  شما می­توانید با پرداخت مقادیر کمی (حتی هزار تومان) به راه ­اندازی یک کسب ­و­کار کمک کنید. پول­های خرد جمع می ­شود و اگر به حد نصاب برسد به عنوان قرض در اختیار صاحب کسب و کار قرار می ­گیرد. قرض گیرنده بعد از مدتی مشخص این سرمایه را برمی­ گرداند و از طریق کارماران پول شما به شما باز پس داده می شود. چنانچه مجموع پول ­های جمع آوری شده از طریق مشارکت کافی نباشد، حمایت مالی شما به شما بازگردانده می­ شود.

  کارماران ضمانت های لازم اعم از چک و سفته را از متقاضی دریافت می کند و علاوه بر آن مبلغی را به عنوان حسن اجرای تعهدات نزد خود نگه می­ دارد. در صورت عدم پرداخت اقساط قرض نیز خود را موظف به پیگیری قانونی مطالبات می داند؛ هرچند در صورت عدم وصول، مسئولیتی در بازپرداخت نمی پذیرد.

  از آنجایی که این کار یک قرض نیکو و قرض الحسنه است هیچ بهره و سودی از قرض گیرنده دریافت نمی شود، شما تنها اصل پول خود را بعد از مدتی مشخص دریافت می­ کنید.