1. درباره کارماران بالا ↑

   

  کارماران چیست؟

  کارماران سامانه‌ای است که با استفاده مدل های جمع سپاری (CrowdSourcing) به بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران خود کمک می‌کند. کارماران برای تحقق این هدف بستری ساخته است تا نیروی عظیمِ سرمایه های خرد برای حل مشکلات اقتصادی کسب و کار به کار گرفته شود. به کمک این بستر هیچ سرمایه ای بدون استفاده و هیچ کسب وکاری بدون سرمایه نخواهد بود.

  کارماران از طریق نمایندگان خود در منطقه هدف که همان نهادهای اجتماعی محلی هستند با متقاضیان تاسیس یا توسعه کسب و کار ارتباط می‌گیرد. کارماران طرح های کسب و کار را دریافت می کند و به دقت مورد ارزیابی قرار می دهد. چنانچه نهاد اجتماعی طرح کسب و کار را بپذیرد و ضمانت اجتماعی صاحب کسب و کار را به عهده گیرد، در تیم‌های تخصصی کارماران طرح کسب وکار از لحاظ اقتصادی و امکان سنجی بررسی می‌شود.در صورت توجیه پذیر بودن آن، طرح کسب و کار برای تامین سرمایه جمعی (CrowdFunding) در سکو منتشر خواهد شد. سرمایه جذب شده در قالب وام قرض الحسنه به صاحب کسب‌وکار اعطا می‌شود. مزیت پرداخت سرمایه به روش قرض الحسنه نسب به کمک مالی بلاعوض (donate) ایجاد انگیزه و تلاش بیشتر برای پیشرفت کسب‌وکار است علاوه بر آنکه دیگر بهره بانکی فشار مضاعفی برای کسب‌وکار ایجاد نمی‌کند.

  همه کسانی که علاقه دارند در ایجاد شغل و بهبود شرایط اقتصادی مردم کشور خود نقشی داشته باشند می توانند به کسب و کارهای معرفی شده در سکو پول قرض دهند و در موعدهای مقرر و طی اقساط مشخص شده آن را پس بگیرند. این یک قرض عادی نیست، یک قرض‌الحسنه است، یعنی بهترینِ قرض‌ها. کارماران مثل بانک از وام گیرندگان خود ضامن نمی‌خواهد. ضمانت اجتماعی نهاد اجتماعی و ضمانت‌هایی مثل چک و سفته برای دریافت وام کافی است.

  قرض دهی جمعی

  کارماران برای تحقق اهداف خود در قبال اعطای قرض ها هیچ کارمزدی دریافت نمی کند و تامین هزینه های آن از طریق حمایت های مالی جذب شده برای راه اندازی و توسعه سکو خواهد بود.

   

   

   

   


 2. کارماران چگونه کار می کند؟ بالا ↑

   

  کارماران از مجموعه واحدهای فناوری اطلاعات، ارزیابی مالی و اجتماعی و پیگیری به ترتیب برای راه اندازی و توسعه پلتفرم و پایش طرح های کسب و کار و متقاضیان وام تشکیل شده است.

  هر فرد متقاضی جذب سرمایه برای کسب و کار باید خلاصه ای از طرح و موضوع درخواست خود را از طریق پلتفرم یا نهاد اجتماعی ارسال کند. نهاد اجتماعی اطلاعات تکمیلی متقاضی را به کارماران می دهد و نظر خود را درباره صلاحیت اجتماعی فرد را به عنوان یکی از شاخص های ضمانت اجتماعی بیان می کند. در این مرحله صرفا انتظار می رود فیلتری برای عدم ورود کلاهبرداران و افراد بدون توانایی های کارآفرینی اعمال شود.

  به کمک اطلاعات تکمیلی متقاضی مورد ارزیابی اجتماعی و اعتبارسنجی مالی قرار می گیرد. همچنین از متقاضی درخواست می شود طرح توجیهی خود را با تایید نظر متخصص کسب و کار(که توسط کارماران و از طریق نهاد اجتماعی به وی معرفی می‌شود) به کاراماران ارائه دهد. در ادامه به کمک نتایج اعتبارسنجی و ارزیابی طرح ریسک های فرد و طرح مشخص شده و شرایط وام قابل اعطا تعیین خواهد شد.

  در نهایت طرح بر روی پلتفرم بارگذاری خواهد شد و شبکه قرض دهندگان بر اساس علایق و صلاحدید خود نسبت به تامین مالی آن اقدام خواهند کرد. چنانچه طرح به هدف تامین مالی دست یابد سرمایه جذب شده از طریق سازوکار بانکی و در ازای دریافت مدارک ضمانتی مانند چک و سفته به صاحب کسب و کار داده خواهد شد. این وام به صورت قرض الحسنه خواهد بود.

  قرض گیرنده در سررسید اقساط وام را پرداخت خواهد کرد و این مبلغ به حساب قرض دهندگان منتقل خواهد شد. همچنین طی دوره های مشخصی گزارشاتی از نحوه هزینه شدن وام و پیشرفت طرح به قرض دهندگان ارائه خواهد شد. چنانچه قرض گیرنده اقساط را پرداخت ننماید، کارماران از نهاد اجتماعی می خواهد نسبت به مطالبه بازپرداخت از قرض گیرنده از کانال های اجتماعی خویش پیگیری کند. در نهایت اگر قرض گیرنده اقساط را پرداخت نکند کارماران نسبت به پیگیری حقوقی و به اجرا گذاشتن ضمانت ها اقدام می کند اما در بازپرداخت اقساط مسئولیتی را متوجه خود نمیداند.

   

   


 3. معرفی نهاد اجتماعی-خیریه پدر مهربان بقیع بالا ↑

  آقای مهدی جعفری از فعالان اجتماعی هستند که طی اردوهای جهادی در سال 1388 به منطقه ورامین و با مشاهده وضعیت مستضعفین منطقه تصمیم به راه اندازی موسسه خیریه گرفته اند و در سال 1392 با شماره ثبت 353 نزد بهزیستی فعالیت رسمی خود را آغاز کرده اند. در ابتدای فعالیت این موسسه خدمات پزشکی، از جمله ویزیت رایگان ارائه می شده  و به مرور زمان با هدف توانمند ساختن خانواده های نیازمند گستره این خدمات در ابعاد مادی و معنوی افزایش یافته است. در حال حاضر این موسسه بیش از 1200 خانوار را تحت پوشش قرار داده که این جمعیت حدود 5000 نفری شامل خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست می شود. 
  یکی از زمینه های فعالیت ویژه خیریه پدر مهربان بقیع اقدامات در زمینه ترک اعتیاد افراد آسیب دیده است که موفقیت بیش از 70 درصدی کسب کرده است. تعدادی از آخرین اقدامات این موسسه عبارتند از:
  • طرح نان رایگان: توزیع بن های نان رایگان به صورت مستمر میان نیازمندان توزیع می شود تا حداقل کسی محتاج نان شب خود نباشد. 
  • کمپین سبد مهربانی: تهیه سبد غذایی ویژه ماه مبارک رمضان برای 830 خانواده بی سرپرست و بدسرپرست. 
  • طرح فرشتگان رحمت: تهیه بسته های مواد غذایی و توزیع در قالب سبد عیدی بین 313 خانواده نیازمند واقعی. 

  حضور آقای مهدی جعفری در شبکه سه صدا و سیما: